Boj s podvýživou v suchých oblastiach Mjanmarska

30. 04. 2014

Zdieľať

Mjanmarsko – krajina u nás známejšia ako Barma, patrí k najchudobnejším krajinám sveta, kde MAGNA deti v núdzi pôsobila po zničujúcom tajfúne v rokoch 2008/2009. V minulom roku sme sa do Mjanmarska vrátili, aby sme pri prerode krajiny z diktátorského režimu na demokraciu, pomohli s rozvojovými projektami bojujúcimi proti chudobe a podvýžive v suchom, civilizácii vzdialenom a ťažko dostupnom regióne Magway.

Až 26 % obyvateľstva Mjanmarska žije pod hranicou chudoby. Z toho až 85 % chudobnej časti populácie žije v zaostalých, ťažko dostupných vidieckych oblastiach, ako je aj región Magway, kde sú ľudia závislí od toho, čo si sami dopestujú. Paradoxom je, že práve tieto oblasti patria k najsuchším v krajine, za rok tu spadne priemerne len 500 – 1 000 mm zrážok, pričom v ostatných oblastiach krajiny je táto hodnota až okolo 5 000 mm. Obdobia dažďov sú striktne ohraničené od polovice mája do polovice októbra, za nimi nasleduje suché a studené obdobie od polovice októbra do polovice februára striedané suchým a horúcim obdobím od polovice februára do polovice mája. Práve kvôli vyprahnutosti krajiny a nedostatku dažďov sa tu farmárčeniu veľmi nedarí a mnoho ľudí, prevažne mužov, sa sťahuje na iné miesta. Nedostatok mužskej pracovnej sily, chýbajúce dopravné spojenie  a veľmi obmedzujúce životné podmienky sú tými dôvodmi, prečo sú podvýživa a potravinová neistota hlavnými problémami regiónu.  Nedostatočná je aj aj materská výchova: matky nepoznajú metódy správnej životosprávy detí, starostlivosti o ne, chýbajú im aj znalosti hygienických požiadaviek pri starostlivosti o deti. Namiesto toho, aby sa ženy starali o deti, drú na poliach a ťahajú vodu, zatiaľčo staršie deti nechodia do školy pre to, aby sa postarali o tie mladišie.

Jeden príbeh z mnohých:

20 mesačné dievčatko z dedinky Pa-Day-Thar . Jej otec zomrel, matka pracuje na poli a predáva dopestovanú zeleninu na trhu. S dievčatkom je len jej 10 ročná sestra, ktorá sa o ňu stará a kŕmi ju len ryžou. Žiadne materské mlieko, žiadna doplňujúca výživa, nedostatočná hygienická starostlivosť. Dievčatko vo svojom veku váži len 6 kg a meria len necelých 63 cm. Je vážne podvyživené.

Keď sme v dedine robili merania na zostenie podvýživy detí, matka dieťaťa kvôli práci na poli nemohla prísť, tak k nám dievčatko priniesli susedia. Po prehliadke dievčatka MAGNA okamžite zabezpečila nutričnú liečbu na nasledujúce dni spolu s edukáciou pre jej opatrovateľov o praktikách správnej výživy a hygienickej starostlivosti. Rovnako sme odporučili cez miestnu pôrodnú asistentku intenzívnu liečbu dievčatka v lokálnej nemocnici.

Hlasy miestneho zdravotníckeho personálu:

Aj keď ministerstvo zdravia  zabezpečuje lieky a vybavenie zdravotníckymi potrebami, v suchých a vzdialených oblastiach je to nedostačujúce. Ako nám povedal jeden člen z lokálneho zdravotníckeho personal:

“ V tomto vidieckom zdravotníckom centre máme len jednu váhu a tú si požičiavame pre štyri až päť dedín, aby sme mohli deti každý mesiac odvážiť.  V období očkovania miniem 10 000 kyatov (10 usd) len na prenájom motorky, aby som sa dostal aj do ťažko dostupných dedín vo vzdialenejších oblastiach.”

Zdravotná sestra z oblastnej nemocnice hovorí:

“ Od väčšej oblasti až po úroveň dediny potrebujeme všetko – ak máte navyše jednu váhu, pásiky MUAC na meranie podvýživy, či mnohé iné veci, ako aj oblečenie, budeme šťastní, ak nám ich poskytnete.”

Jennifer Cashin, MAGNA nutričná koordinátorka v Mjanmarsku


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia