BRATISLAVA, JUŽNÝ SUDÁN, 20.6.2015 – 20. júna si pripomíname Svetový deň utečencov, kedy si svet uctieva odvahu a odhodlanie mužov, žien a detí uniknúť násiliu, neprávosti a prenasledovaniu vo vlastnej domovine. Dnes je vo svete najviac utečencov od 2.svetovej vojny, pričom takmer 57 miliónov hľadá svoj nový domov a bezpečie mimo pôvodného domova.

Jedným z nich je aj Peter.

Peter je bývalý detský vojak, ktorý ako dieťa pred rokmi pešo prekráčal do susednej Kene a svoj život prežil v utečeneckom tábore na severe Kene – Kakuma. Keď sa z jeho domoviny stala samostatná krajina – Južný Sudán (2011), tak sa rozhodol, že sa vráti aby navštívil svoju rodinu na severe krajiny. To, ale nevedel, že konflikt ktorý krajinu zasiahol v decembri 2013, ho opäť zavedie do utečeneckúho tábora, tentokrát v Jube, v Južnom Sudáne. Tu žije opäť zavretý a v strachu o svoj život, bez budúcnosti. S Magna Deti v núdzi pracuje od januára 2014 ako vakcinátor. Tak ako ďaľších 40 utečencov.

Magna Deti v núdzi (MAGNA) je od svojho vzniku spojená s tématikou utečencov. Už v roku 2001 sme dokumentovali cestu tibetských utečencov za Dalajlámom na sever Indie, neskôr to boli barmskí utečenci na hraniciach s Thajskom. V rokoch 2011-2012 sme pomáhali utečencom zo Somálska, ktorí v státisícoch prúdili do susednej Kene pred vojnou a hladom a MAGNA v oblasti poskytovala terapeutickú stravu ťažko podvýživeným deťom. Teraz zabezpečujeme imunizáciu detí a žien v utečeneckom tábore v Jube v Južnom Sudáne.

Medzi krajiny s najvyšším počtom utečencov patrí Sýria, Afganistan, Somálsko, ale i spomínaný Južný Sudán, kde MAGNA pôsobí už od roku 2011. Konflikt, ktorý v krajine vypukol v decembri 2013 pretrváva dodnes. Až 1.5 milióna ľudí tu má status vnútorne presídleného alebo utečenca, 4.6 milióna Juhosudáncov čelí potravinovej kríze, pričom až tretina detí pod 5 rokov trpí podvýživou. Dodávky jedla sú obmedzené kvôli nestabilite, ktorá v krajine prevláda. Humanitárni pracovníci v krajine sú vo zvýšenom riziku nebezpečenstva a domovy obyvateľov bežne navštevujú miestne hliadky, verbujúc mladých chlapcov do boja.                                                                                                                                                    

MAGNA pôsobí v utečeneckom tábore UN House Juba III. Pre mnohých je práve tábor jedinou šancou na prežitie a návrat domov je kvôli bezpečnosti pre mnohých nereálny. Často prichádza k nepriateľským stretom medzi domácim obyvateľstvom a novopríchodzími utečencami. Podmienky na život v tábore sú katastrofické: tábor trpí nedostatkom vody, v stanoch sú extrémne horúčavy, kapacity sú preplnené, pod jedným stanom žije aj 9 ľudí, čo spôsobuje alarmujúci a zhoršujúci sa hygienický stav, vandalizmus a rastúce násilie. V krajine sa preto umelo vytvárajú nové miesta pre ďalšie vlny príchodzích. Práve neznesiteľné hygienické podmienky, v ktorých tu ľudia žijú spôsobujú šírenie infekčných ochorení. Najviac rozšírené a najnebezpečnejšie sú malária, hnačka a zápal pľúc.

Mesačne tu zaočkujeme takmer 8.000 ľudí proti tuberkulóze, osýpkam, obrne, záškrtu, čiernemu kašľu a tetanu. Rovnako podávame doplnky vitamínu A, poskytujeme odčervovanie a distribuujeme siete proti komárom ako ochranu proti malárii.