HIV/AIDS

MAGNA: bojujeme proti HIV/AIDS, epidémii, ktorá stále existuje, aj keď sa o nej už nehovorí

01. 12. 2020

Zdieľať

1.december – Svetový deň boja proti AIDS.

Sreymom pacientka v MAGNA programe sa s vírusom HIV narodila pred rokmi v Kambodži. Po genocíde, ktorá stála životy milióny ľudí a občianskej vojne, v stále nezotavenej Kambodži, v tom čase neexistovali lieky ale ani programy, ktoré by pomohli novorodencom nenakaziť sa od svojej mamy. Mnohí z nich sa preto čoskoro stali sirotami. Sirotami s HIV v tele. Keď sme prišli pred takmer 20 rokmi do Kambodže pomáhať, našli sme osirelé deti v zúboženom stave, mnohé na pokraji smrti. Zobrali sme ich do našich sirotincov, starali sa o ne a najmä, poskytli sme im liečbu, vďaka ktorej žijú dodnes. Vírus HIV síce v tele nosia stále, no vďaka antiretrovirálnej (ARV) liečbe spí.

Tak ako Sreymom. Vyrástla v domove MAGNA, s našimi lekármi, terapeutmi, pestúnmi, ale aj s desiatkami ba stovkami súrodencov, ktorých sme za ten čas zachránili. Sreymom skončila školu, zmaturovala. Žije svoj život, najlepšie ako vie, smeje sa ako každý z nás, no tiež vie, že nesmie zabudnúť na svoje lieky. Keď ráno ide do svojho obchodíku, dá si ďalšiu dávku ARV liekov, rozlúči sa s manželom a trojročnou dcérkou sadne na motorku a odíde do víru života kambodžského hlavného mesta. Jej dcéra HIV nemá. Vďaka programu MAGNA, ktorý dokáže zabrániť prenosu vírusu z matky na novorodenca. A zabránil už v mnohých prípadoch. Sreymom už nosí pod srdcom syna. A vie, že aj on bude zaradený do PMTCT (Prevention of Mother-to-child Transmission – prevencia prenosu z matky na dieťa) programu MAGNA. Tak ako viac ako 400 ďalších detí v Kambodži na budúci rok. Zabrániť prenosu HIV sa nám darí už vo viac ako 99,8 percentách prípadov.

Slovami to vyzerá jednoducho, ale zabrániť prenosu HIV z matky na dieťa je náročný proces. Začína sa pravidelnou predpôrodnou lekárskou starostlivosťou, testovaním, antiretrovirálnou liečbou, pokračuje špeciálne vedeným pôrodom v nemocnici, testovaním novorodenca a nasadením príslušnej liečby až do 18. mesiaca veku dieťaťa.

Celosvetová pandémia Covid 19 potlačila do úzadia všetky globálne zdravotné problémy, či už to je malária, ktorá ročne zabíja státisíce detí alebo epidémia HIV/AIDS. Pacienti s HIV pritom patria medzi rizikové skupiny, ktoré Covid 19 ohrozuje viac ako ostatných.

S vírusom HIV, žije na svete asi 38 miliónov ľudí, státisíce každoročne umierajú. Pomoc bohatých štátov stagnuje, a tak takmer tretina postihnutých nemá prístup k liečbe. Boj s HIV/AIDS už nie je na módnej vlne a obmedzujú sa aj zdroje, práve vtedy, keď by ich bolo treba viac. HIV je dnes už zriedka vykresľovaný ako smrteľná epidémia a globálna hrozba pre zdravie. Stále ňou však je.

Slová s ktorými MAGNA vznikla, ako „človek“, „pacient“, „chorý“, „utečenec“ sa v dnešnom svete vymieňajú za slová „riziko“, „efektivita“, „audit“. Zo sveta miznú ľudia – pacienti, globálne krízy sa dehumanizujú, prichádzajú vo vnímaní spoločnosti o svoju podstatu, jeden konkrétny ľudský osud. V prípade HIV/AIDS „prežitie pacientov“ nahradila „udržateľnosť“.

Koniec AIDS bol na dosah, modelovanie jeho ekonomickej uskutočniteľnosti však spôsobilo nešťastný posun v nasadení celosvetového boja, tak v politickom a praktickom. Príliš sebavedomé nároky a medzinárodná donorská únava viedli k skorému uvoľneniu a namiesto dosiahnutia cieľa, potlačiť epidémiu HIV/AIDS, sme sa od neho vzdialili.

To že sa o HIV/AIDS nehovorí, alebo hovorí oveľa menej ako v minulosti neznamená, že ako globálny problém neexistuje. Mnohé krajiny, ktoré by mali s epidémiou bojovať samé, napriek pokroku nemajú schopnosti, ani zdroje, aby to dokázali efektívne a trpezlivo. Liečba je dlhodobá a tým aj nákladná, celosvetové ciele sa opakovane nedodržiavajú a termíny posúvajú. Ak medzinárodné spoločenstvo nezaradí boj s HIV/AIDS medzi svoje priority a nepodporí ho aj peniazmi, ktoré skončia u konkrétneho pacienta, môže epidémia ľudstvo opäť prekvapiť a s ešte väčšou silou.

V MAGNA si uvedomujeme, že každý jeden pacient s HIV/AIDS si vyžaduje dlhodobú pozornosť a boj s vírusom trpezlivosť. Sreymom, ako tisíce našich pacientov, žije bežný život vďaka tomu, že má k dispozícii antiretrovirálnu liečbu, ale aj potrebnú zdravotnícku podporu. Jej dcéra sa narodila bez HIV vďaka tomu, že Sreymom už počas tehotenstva a po pôrode bola súčasťou liečebného programu, ktorý zabraňuje prenosu HIV z matky na dieťa. Rovnako to je aj v prípade jej druhého dieťaťa, ktoré nosí pod srdcom a veríme, že aj jej druhé dieťa sa narodí bez HIV. Rovnako ako ďalšie stovky novorodencov, ktorí budú súčasťou nášho programu. Rodičia s HIV totiž môžu mať negatívne deti. A táto skutočnosť je jedným zo spôsobov ako prispieť k porazeniu epidémie HIV/AIDS vo svete.

Ako môžete pomôcť Vy?

Jedným z najlepších spôsobov, ako môžete práve teraz pomôcť, je urýchlene poskytnúť finančný dar, ktorý nám pomôže pomôcť deťom a ich rodinám v kríze. Budete súčasťou viac ako 10 tisíc ľudí na Slovensku, ktorí s nami pravidelne pomáhajú.

Liečime vďaka Vám

Vaša podpora zohráva významnú úlohu v našej práci na záchranu životov.

Darujte online

SMS v tvare MAGNA na číslo 806
Nastavte si pravidelné prispievanie zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806 a každý mesiac automaticky prispejete 6 €. 100% vášho daru smeruje do fondu urgentnej pomoci.

Darujte vkladom na účet
IBAN: SK87 1111 0000 00133 179 3900


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

98%
Program
1%
Fundraising
1%
Administrácia