Násilie na ženách trvá aj v 21. storočí

25. 11. 2012

Zdieľať

Bratislava 25.11.2012 | V roku 1999 bol tento deň vyhlásený Valným zhromaždením OSN za Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách.

Ženy a dievčatá sa stávajú obeťami násilia často v čase vojny ale i počas mieru, v komunite no i priamo v rodine. Život bez násilia je však základným ľudským právom. Násilie má vážny dopad na fyzické aj psychické zdravie žien. Výrazne obmedzuje právo na dôstojný život, ich vzdelávacie a ekonomické možnosti, nedotknuteľnosť, osobnú integritu, bezpečnosť a slobodu.

Podľa OSN až 70% žien zažije počas života nejakú formu násilia a až 20% sa stane priamou obeťou znásilnenia alebo pokusu oň. 

Sexuálne násilie patrí k dennej realite aj v Demokratickej republike Kongo, kde slovenská humanitárna organizácia Magna Deti v núdzi poskytuje zdravotnú asistenciu a psychosociálnu pomoc obetiam tohto násilia. Každý mesiac je tu nahlásených viac ako 1000 prípadov znásilnenia. Kvôli strachu však väčšina nie je ohlásených vôbec. Kongo je patriarchálnou spoločnosťou, v ktorej ženy majú menší význam ako muži. Páchatelia zostávajú za svoje brutálne činy väčšinou nepotrestaní. Podľa zákona síce ide o trestný čin, ale ten nie vždy býva dovedený do spravodlivého konca.

Aj 16 ročná Salima sa stala obeťou tohto brutálneho násilia : “Žijem so sestrou v časti Bumbu. Prišla som z provincie a mesto ešte dobre nepoznám. Jeden večer som sa vybrala kúpiť sviečky do obchodu. Po ceste ma však v jednom momente zablokovalo auto. Vyskočili z neho dvaja muži. Zajali ma a odviezli na neznáme miesto. Uväznená niekoľko dní – bez jedla, som bola opakovane znásilňovaná 4 mužmi. V poslednú noc ma zaviezli naspäť na miesto odkiaľ ma uniesli a vyhodili ma z auta. Nemohla som chodiť. Bolo mi zle, bolelo ma brucho a krvácala som. V zúfalstve som kričala a plakala. Susedia, ktorí ma zbadali rýchlo utekali za mojou sestrou, ktorá ma ráno odprevadila do nemocnice.”

Do centra, kde MAGNA týmto obetiam pomáha prichádza väčšina obetí 76% až po 72-hodinách, čo je neskoro hlavne kvôli následkom ako je nechcené tehotenstvo, sexuálne prenosné choroby, HIV a podobne. Do 24 hodín príde len 7% obetí násilia. Nasilníkmi sú vo väčšine – až 38% susedia obetí. 28% neznámi páchatelia – ale tento údaj je otázny, pretože obete majú často strach vinníka označiť a 3% sú násilníci z armády.

Andrea Stránska – MAGNA koordinátorka projektu v Kongu sa denne stretáva s množstvom takýchto strašných príbehov sexuálneho násilia: 

Znásilnenie či iné sexuálne zneužitie bez dovolenia či vyjadrenia súhlasu je realitou mnohých konžských žien. Veľa z obetí sú deti. Zdravotné a psychické následky sú enormné, ak sa im nedostane primeranej lekárskej a psychologickej pomoci. Ženy sú vystavené pretrvávajúcej emocionálnej ujme či odmietnutiu vlastnou rodinou a komunitou. Ak napríklad prídu neskoro a už nie je možné použiť antikoncepciu, musia akceptovať život s dieťaťom od svojho násilníka. Potraty sú v Kongu zakázané. Občas sa však rodina rozhodne aj tak tento zákrok podstúpiť. Žena je vystavená vysokým rizikám, kde často kvôli neprofesionálne vykonanému zákroku v neprimeraných podmienkach zomrie. Snažíme sa rôznymi aktivitami v komunite zvýšit povedomie, aby sme takýmto prípadom predišli. Každá obeť má právo na pomoc, no musí vedieť na koho sa obrátiť a prekonať strach z výlučenia .“

Magna Deti v núdzi (MAGNA) pôsobí v Demokratickej republike Kongo od roku 2009 a okrem iných aktivít prevádzkuje kliniku pre obete sexuálneho násilia v nemocnici Kintambo, ktorá je jediným podobným zariadením pre spádovú oblasť 4,2 milióna ľudí.
Od januára tohto roku poskytla zdravotnú a psychosociálnu pomoc 338 obetiam sexuálneho násilia, z toho 23 prípadov boli detské obete do 5 rokov. Najpočetnejšia skupina až 293 je vo veku od 5 do 17 rokov.


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

98%
Program
1%
Fundraising
1%
Administrácia