Úvodní slovo

Report aktivit 2017

Milí přátelé,

každý rok přináší do našeho pracovního života něco zajímavého a odlišného. Vždy je to něco nového, šokujícího a neočekávaného. Rok 2015 byl pro nás především o dvou velkých katastrofách. Tou první byla série zemětřesení v Nepálu a druhou, která výrazně ovlivnila naše budoucí geografické směřování, byla uprchlická krize a statisíce lidí přicházejících do Evropy. Zároveň jsme pokračovali v boji se sexuálním násilím v Kongu a v Jižním Súdánu, a s léčbou pacientů nakažených HIV/AIDS v Kambodži. Zajistit kvalitnější přístup ke zdraví matek a snížit úmrtnost novorozenců jsme pomáhali v Kongu, kde jsme zároveň léčili desetitisíce dětí ve stádiu těžké podvýživy. Dalším tisícům podvyživených dětských pacientů jsme v Kambodži distribuovali život zachraňující terapeutickou pastu. Na Filipínách jsme dokončili výstavbu dvou zdravotnických center, které byly zničené tajfunem Hayian, který v roce 2013 zpustošil významnou část země. V Jižním Súdánu stále pokračujeme v poskytování zdravotní péče více než 60 000 lidí, kteří kvůli etnickému konfliktu uvízli v táborech pro vysídlence.

Jsem rád, že díky vám mohly být MAGNA týmy na místě. Byli jsme svědky utrpení, sociální nespravedlnosti. To vše zažíváme na vlastní kůži a pomáháme tam, kde to je nejvíce potřeba. Díky vám.

Byl jsem zrovna v Jižním Súdánu, když Nepál zasálo poprvé zemětřesení. Po několika telefonátech s kolegy jsme do několika dnů do země vyslali tým a potřebný humanitární materiál. V jedné z nejvíce postižených oblastí Sindupalchowk jsme zřídili tři stanová zdravotní centra. V průběhu šesti měsíců intenzivní pomoci v náročných podmínkách jsme v terénu díky 145 MAGNA pracovníkům, terapeutům, logistikům a koordinátorům byli schopní distribuovat kromě jiného až 30 tun zdravotního materiálu a léků.

Událostí roku bezpochyby byla bezprecedentní situace, ve které se ocitly statisíce lidí na útěku před válkou v Sýrii a okolních zemích, směřující za bezpečím do Evropy. MAGNA vyslala svůj zdravotnický tým na maďarsko‐srbské hranice 6. září, kdy začali přicházet první uprchlíci. Následně se náš tým posunul do sousedního Asothalomu, kde jsme až do uzavření hranic (15. září) poskytli zdravotní, psychosociální a materiální asistenci více než 4000 lidí. Po uzavření hranic jsme se přesunuli na hranice Chorvatska a Srbska, kde jsme působili až do uzavření tzv. „Balkánské cesty“ v březnu 2016. MAGNA za tuto dobu přímo ošetřila více než 30 000 lidí, v terénu se vystřídalo 157 zdravotníků a terapeutů, celkovou asistenci jsme poskytli až cca 200 000 lidí. MAGNA byla společně s Ministerstvem zdravotnictví Chorvatska jediným oficiálním provozovatelem zdravotnické pomoci v zemi. Postupně jsme působili v táborech Opatovac a Slavonski Brod.

Navzdory překážkám, které nás v průběhu roku provázeli, jsme hrdí a šťastní, protože jsme dosáhli kvalitních výsledků a byli jsme schopni zajistit pomoc lidem trpícím extrémní chudobou, násilím, obětem konfliktů a lidem žijícím v zapomenutých krizích. To vše díky našim podporovatelům a oddanosti členů týmu MAGNA, kteří denně pomáhali napříč nebezpečí, špatnému počasí nebo chorobám. Chtěli bychom využít této příležitosti a všem, kteří nám umožnili i v průběhu dalších let vykonávat naši práci, poděkovat, protože právě vy jste neoddělitelnou součástí naší každodenní humanitární práce.

Naše snaha zde však nekončí. Doufáme a věříme, že rok 2016 přinese ještě větší úspěchy, větší objem poskytnuté pomoci a více podpory pro lidi v nouzi. Tyto řádky píšu už v roce 2016, kdy jsme se v pomoci lidem ve válkou zmítané Sýrii posunuli přímo k ohnisku katastrofy a otevřeli jsme dlouhodobé mise v Sýrii a v sousedním Libanonu, kde začínáme poskytovat zdravotní pomoc dětem a jejich rodinám v nouzi.

Martin Bandžák

Každá koruna Vašeho daru pomáhá léčit.

Financování a transparentnost
100%
Vašeho daru pomáhá

Náš web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

Rozumím