Znásilnění nebo smrt

23. 11. 2018

Share this

Fotografie Martina Bandžáka, zakladatele a ředitele humanitární zdravotnické organizace MAGNA, s tímto brutálním názvem byla nominována na letošní cenu Czech Press Photo. Dívka na obrázku je Sylvie z Konga. Její příběh je běžná realita v oblasti konfliktů.

Sylvie (14 let) „Jako každý den jsem pracovala na poli, když ke mně přišel muž z milice Kamuina Naspu. Dal mi na výběr. Buď mě znásilní, nebo zabije. Dnes jsem v osmém měsíci těhotenství a navštěvuji nemocnici v Bilombe.”

 

(Praha, 23. 11. 2018) Na datum 25. listopadu připadá Mezinárodní den proti násilí páchaném na ženách. I v dnešní době stále čelí miliony žen po celém světě různému druhu násilí. Znásilnění a jiné formy sexuálního násilí jsou jedním z nich. Často jsou rozšířené v konfliktních prostředích, kde mohou být použité jako nástroj ponižování, trestu, kontroly, vyvolávání strachu, ale také jako nástroj ničení komunit. Často jsou páchány i ve stabilních oblastech a pachateli jsou známé osoby nebo dokonce rodinní příslušníci.  

Humanitární zdravotnická organizace MAGNA, kterou fotograf Martin Bandžák založil a řídí s psycholožkou Denisou Augustínovou, léčí a tím mírní následky znásilnění spáchané na ženách a dětech v oblastech, kde neexistuje základní lékařská péče a bez jejich pomoci by byly následky fatální. Pomáhají v mnoha zemích světa, Kongo je jednou z nich.

MAGNA má vlastní terénní týmy lékařů a dobrovolníků přímo v oblastech s vyšším výskytem sexuálního násilí. Zaměřuje se na léčbu dětí a žen v těch nejohroženějších částech světa. Informuje komunity v uprchlických a vysídleneckých táborech o tomto problému, o možnostech využití jejich péče a šíří sociální a psychosociální podporu. V MAGNA nemocnici v Kongu poskytuje zdravotní péči obětem sexuálního násilí takřka denně.

O problému sexuálního násilí vydává OSN mnoho doporučení a vede celosvětové statistiky, ale v zemích třetího světa, kde je právě násilí na ženách zcela běžnou realitou, je těžké zavádět jakoukoliv prevenci. Naše organizace léčí stovky žen a dětí a mírní tak následky znásilnění. Poskytujeme prevenci infekce HIV formou post-kontaktní profylaxe a rovněž podáváme okamžitě antikoncepci. Obětem znásilnění podáváme také antibiotika jako prevenci pohlavně přenosných nemocí a očkujeme je proti tetanu a žloutence. Rovněž léčíme fyzická zranění a poskytujeme psychologickou podporu”, uvádí zakladatelka a koordinátorka projektů organizace MAGNA Denisa Augustínová, co je součástí léčby a péče o oběti znásilnění.

Oficiálně Mezinárodní den proti násilí páchaném na ženách vyhlásilo valné shromáždění OSN v roce 1999. Neoficiálně se tento den slavil již od roku 1981, kdy byl takto stanoven ženskými organizacemi v Kolumbii. Bylo to na památku sester Patrie, Minervy a Marie Teresy Mirabalových, politických aktivistek z Dominikánské republiky, které byly zavražděny roku 1960 na pokyn dominikánského diktátora Rafaela Trujilla. V České republice jej slavíme od roku 1995. Vlády jednotlivých zemí, neziskové organizace a spolky tento den pořádají akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému.

LÉČÍME DÍKY VÁM

 


Aktuální

Přečtěte si nejnovější zprávy z našich operací ve světě.

Jak využíváme vaše finanční prostředky?

100%
Program
0%
Fundraising
0%
Administrativní náklady