Barma: Pomáhame obetaim cyklónu Nargis

06. 05. 2008

Zdieľať

Výnos verejnej zbierky pre obete cyklónu Nargis v Myanmare (2.10.2008)
Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí podporili naše aktivity pre obete cyklónu Nargis v Myanmare. Celkový výnos tejto verejnej zbierky činí 110.856,90,-SK, jeho viazané a efektívne použitie potvrdilo aj Ministerstvo vnútra Slovenskej Republiky dňa 1.10.2008.


Magna Deti v Núdzi rozšírila svoju pomoc v Myanmare (15.07.2008)
V spolupráci s lokálnymi tímami lekárskych dobrovoľníkov Magna distribuuje v delte lieky a tablety na čistenie vody pre ľudí postihnutých cyklónom Nargis. Tímy lekárov sa prevažne pohybujú v oblastiach Laputta, Pathein, Daydayae Kungyan Gone a Bogalay.

Magna Deti v Núdzi dopravila a distribuuje v Myanmare vyše 1.000kg liekov a 400 tisíc tabliet na čistenie vody.

Magna Deti v Núdzi zatiaľ pomohla v 27 dedinách (25.06.2008)
V sobotu 21.06.2008 naša pomoc dorazila do zabudnutých dedín popri oceáne, z ktorých 4 dediny nevideli žiadnu pomoc od začiatku katastrofy. Situácia hlavne čo sa týka nedostatku jedla je stále alarmujúca, najbližšia žatva bude až v októbri. Minimálne dovtedy bude situácia veľmi vážna. Magna Deti v Núdzi zatiaľ pomohla 2.000 rodinám v 27 dedinách v postihnutej oblasti. 

Magna Deti v Núdzi distribuuje predovšetkým základné potraviny ako ryžu, olej a rybacie konzervy.

Tím Magna Deti v Núdzi sa stále nachádza v delte. (18.06.2008)
Magna Deti v Núdzi má v postihnutej oblasti na rieke Ywe tím svojich pracovníkov, ktorí distribuujú základné potraviny pre obete cyklónu. V oblasti sa prepravujeme pomocou lode a navštevujeme ťažko dosiahnuteľné dediny, ktorých obyvatelia sa len veľmi ťažko dostávajú k pomoci.

Magna Deti v Núdzi v delte distribuuje 25 ton ryže, 3.900 rastlinných olejov a 2.500 rybacích konzerv.

Magna Deti v Núdzi poslala potraviny  do oblasti Laputta. (01.06.2008)

Magna Deti v Núdzi vyslala dnes do postihnutej oblasti na juh od mesta Laputta tím 10 pracovníkov, ktorí budú distribuovať základné potraviny pre obete cyklónu Nargis. Posledné správy z oblasti hovoria, že tam videli v určitých častiach zomierať ľudí od hladu. Desaťčlenný tím sa bude po oblasti prepravovať loďou a rozdistrubuuje medzi obete 9 ton ryže, 2.500 rybacích konzerv a 1.400 rastlinných olejov na varenie. Pomoc by mala zasiahnuť okolo 6.000 ľudí. Prístup do delty je pre cudzincov stále uzavretý a správy, ktoré sme dostali z oblasti mesta Pathein hovoria, že v minulých dňoch miestne autority skonfiškovali pomoc, ktorú distribuovali miestni obyvatelia a to aj napriek tomu, že miestni predstavitelia každý deň tvrdia, že pomôcť može každý…

Magna Deti v Núdzi má svojho človeka v Barme. (27.05.2008)
V Barme sa už niekoľko dní nachádza Martin Bandžák, riaditeľ organizácie Magna Deti v Núdzi a na mieste zabezpečuje realizáciu humanitárnej pomoci, ktorú do Barmy posiela Magna deti v núdzi vo forme liekov a medicínskeho materiálu v objeme vyše jednej tony. Pomoc realizujeme prostrednícvom lokálnych tímov, keďže vstup do delty je pre cudzincov stále uzavretý. 

Priamo z terénu sa Vám bude pravidelne ozývať a informovať o aktivitách Magna Deti v Núdzi v Barme. 

V najbližších dňoch odchádza do Barmy vyše jednej tony medicínskeho materiálu. (23.05.2008)
Magna Deti v Núdzi po vybavení potrebných formalít v najblížších dňoch posiela do Barmy humanitárnu zásielku liekov a medicínskeho materiálu v objeme vyše jednej tony. Zasielka obsahuje lieky, antibiotiká, tablety na čistenie vody a vakcinácie. Lieky budú distribuované do utečeneckých táborov a kláštorov na juhu krajiny, kde sa uchýlili ľudia postihnutí cyklónom Nargis.

Magna Deti v Núdzi má v súčasnosti na pomoc Barme zatiaľ 400.000,-Sk plus 150kg medicínskeho materiálu. (20.05.08)

Pracovníci Magna Deti v Núdzi v súčasnosti zhromažďujú získanú humanitárnu pomoc a pripravujú všetko potrebné na jej odoslanie do Barmy. Nákup medicínskeho materiálu zabezpečuje Magna Deti v Núdzi v Kambodži, kde má vlastnú nemocnicu a ceny liekov sú nepomerne nižšie ako v Európe. Pracovník Magna Deti v Núdzi by v najbližšich dňoch mal odisť do Barmy, kde by mal osobne dohliadať na distribúciu humanitárnej pomoci – lieky, vakcíny, tablety na čistenie vody, siete proti komárom a pod. Na mieste budeme zabezpečovať nákup potravín.
Pohyb cudzincov je v Barme veľmi obmedzený, preto Magna Deti v Núdzi predpokladá najatie lokálnych odborných spolupracovníkov, ktorý sa dostanú do najviac postihnutého regiónu na juhu krajiny.

Magna Deti v Núdzi sa na základe aktuálnej situácie v Barme rozhodla vyčleniť zo svojho humanitárneho fondu Magna Positive 250.000,-Sk na humanitárnu pomoc pre obete cyklónu Nargis. Naši podporovatelia zatiaľ prispeli 110.000,-Sk. Okrem finančných darov sme dostali a stále prijímame aj materiálnu pomoc vo forme liekov, medicínskeho materiálu a iných vecí. 

Prehľad udalosti týkajúcich sa Barmy od začiatku katastrofy spôsobenej cyklónom Nargis:

Mjanmarsko prijme zdravotníkov z ASEAN-u. (19.05.08)
Mjanmarsko súhlasí, aby zdravotníci zo štátov juhovýchodnej Ázie pomohli pri humanitárnych prácach po ničivom cyklóne v krajine. Je tiež ochotné prijať pomoc medzinárodných humanitárnych organizácií, oznámilo dnes Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Cyklón Nargis pred dvoma týždňami zanechal v Mjanmarsku, bývalej Barme, najmenej 134..000 mŕtvych a nezvestných. Ďalších 2,4 milióna obyvateľov krajiny potrebuje naliehavo humanitárnu pomoc. Humanitárne skupiny varujú, že počet obetího z najhorších cyklónov v Ázii môže výrazne narásť, ak do postihnutého regiónu rýchlo nedopraví množstvo potravín, vody, prístreškov a liekov.

Barme (Mjanmarsku) hrozí hladomor. (18.05.08)
Tisícom mjanmarských detí postihnutých ničivým cyklónom hrozí v priebehu dvoch až troch týždňov smrť hladom v prípade, že sa k nim urýchlene nedostane humanitárna pomoc. Informovali o tom v nedeľu viaceré humanitárne organizácie priamo z terénu, vrátane britskej organizácie Save the Children. V najviac postihnutej delte rieky Iravádí trpí v súčasnosti akútnou podvýživou približne 30-tisíc detí, mladších ako päť rokov. Tisícom z nich už teraz hrozí smrť z nedostatku potravy. Viac ako dva týždne po cyklóne Nargis je prísun humanitárnej pomoci do bývalej britskej kolónie Barma stále nedostatočný. Príčinou sú reštrikcie, ktorými vládnuca vojenská junta obmedzuje prácu zahraničných organizácií a expertov, ako aj intenzívne dažde v postihnutých oblastiach. Režim tvrdí, že pomoc obyvateľstvu distribuuje rýchlo a efektívne.

Barme (Mjanmarsku) chýba voda, ľudia zomierajú na dyzentériu. (14.05.08)
Sotva sa obyvatelia Mjanmarska stačili vyrovnať s následkami ničivého cyklónu Nargis, státisíce z nich už musia čeliť ďalšej hrozbe. Nedostatok pitnej vody a znečistené studne totiž spôsobujú šírenie zákernej dyzentérie. Svetová zdravotná organizácia (WHO) už hlási prvé prípady úmrtí na túto vysoko infekčnú hnačkovú chorobu. Okrem dyzentérie sa šíria aj ďalšie hnačkové ochorenia. Mnoho studní, odkiaľ ľudia brali vodu, sú zasolené alebo úplne zničené. Aj keď do Rangúnu už dorazili lieky a dezinfekčné sady pre 80-tisíc ľudí, zásobovanie postihnutých oblastí naďalej viazne.

Barme (Mjanmarsku) hrozí dva týždne po ničivej prírodnej katastrofe ďalší cyklón.(14.05.08)
V stredu to uviedla na tlačovej konferencii v Bangkoku hovorkyňa OSN Amanda Pittová, ktorá citovala monitorovacie centrum v Havaji (JTWC) informujúce o možnom sformovaní nového cyklónu. Podľa centra sa tropická búrka vytvára pri meste Rangún. “Bola som informovaná o prívalových dažďoch a o tom, že sa môže sformovať ďalší cyklón,” uviedla. Podľa jej slov to neznamená, že búrka postihne oblasti zničené už cyklónom Nargis, ktorý 2. a 3. mája zasiahol juhovýchodnú časť delty a o život pripravil 62 000 ľudí.

Barma (Mjanmarsko): Oficiálny počet obetí cyklónu je 34.273, nezvestných 28.838. (13.05.08)
Mjanmarská štátna televízia oznámila, že oficiálny počet smrteľných obetí ničivého cyklónu Nargis stúpol na 34.273. Súčasne je k dnešnému dňu nezvestných 27.838 ľudí. Počet obetí stúpol o 2335, keďže sa našli telesné pozostatky niektorých nezvestných. Organizácia Spojených národov uviedla, že aktuálna bilancia mŕtvych by v skutočnosti mohla byť v rozmedzí 62.000 až 100.000. Vojenská vláda krajiny zatiaľ nepustila do Mjanmarska zahraničných humanitárnych pracovníkov a dodávky zahraničnej humanitárnej pomoci sa hromadia v metropole Rangún a na hraniciach s Mjanmarskom.

Situácia v Barme (Mjanmarsku) je čoraz zúfalejšia. (09.05.08)
Organizácia Spojených národov odhaduje, že cyklón Nargis “vážne postihol” v Mjanmarsku najmenej 1,5 milióna ľudí. 
Situácia v krajine je podľa organizácie “čoraz zúfalejšia”. Uviedol to dnes námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne otázky a hlavný koordinátor pre pomoc v núdzi John Holmes.”Hrozí skutočné nebezpečenstvo, že nastane ešte väčšia tragédia, ak rýchlo nedostaneme pomoc k tým, ktorí ju zúfalo potrebujú,” vyhlásil Holmes. V Mjanmarsku zahynulo pri víkendovom vyčíňaní cyklónu Nargis 100.000 ľudí, ďalší sú nezvestní alebo zostali bez strechy nad hlavou a základných životných potrieb.Hoci do hlavného mesta Rangún dorazili štyri lietadlá s pomocou od Svetového programu výživy OSN, malý pokrok sa dosiahol napríklad pri získavaní víz pre humanitárnych pracovníkov a pri poskytovaní núdzových zásob priamo na postihnuté miesta.

V Barme (Mjanmarsku) pristálo prvé lietadlo s humanitárnou pomocou. (08.05.08)
Hovorkyňa Svetového programu výžiny (WFP) Caroline Hurfordová uviedla, že čas príletu ďalších lietadiel s pomocou OSN, ktoré čakajú na letiskách v Bangladéši a Spojených arabských emirátoch, je neistý. Medzinárodné snahy dostať humanitárnu pomoc a svojich pracovníkov, ktorí majú prax z riešenia takýchto kríz, do Mjanmarska, sa očividne ešte stále stretávajú s problémami. Predstavitelia humanitárnych organizácií robia nátlak na mjanmarský vojenský režim, aby im vydal víza a povolenia na let. Na ich pomoc čaká podľa odhadu milión ľudí, ktorým cyklón zobral strechu nad hlavou. Humanitárna katastrofa, ktorú cyklón spôsobil v Mjanmarsku, sa rovná päťnásobku katastrofy spôsobenej vlnou cunami z roku 2004, varovala dnes v Berlíne eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Informovala, že napísala mjanmarskému ministrovi zahraničných vecí generálovi Nyan Winovi list, v ktorom ho vyzvala na otvorenie hraníc pre medzinárodnú humanitárnu pomoc.Kľúčovým problémom je nedostatok pitnej vody a ryže v postihnutých oblastiach, pričom hrozí nebezpečenstvo epidémií. Veľa pitnej vody kontaminovala slaná morská voda, uviedla. Mjanmarská junta oficiálne priznala zatiaľ 22.980 mŕtvych a 42.119 nezvestných a blokuje zahraničných záchranárov.

Občianske združenie Magna Deti v núdzi vyzýva na pomoc obetiam cyklónu. (07.05.08)
Občianske združenie Magna Deti v núdzi sa na základe alarmujúcej situácie v Mjanmarsku, postihnutom ničivým cyklónom, rozhodlo vyčleniť zo svojho humanitárneho fondu Magna Positive finančnú pomoc vo výške 250.000, -Sk, určenú na humanitárnu pomoc obetiam cyklónu Nargis. Humanitárny fond Magna Positive umožňuje okamžite reagovať na humanitárne, ekologické a iné katastrofy vo svete. Bližšie informácie o možnostiach podpory tohto fondu nájdete na www.magna.sk. Zároveň vyhlasujeme VEREJNÚ ZBIERKU na pomoc Barme a obraciame sa na širokú verejnosť s výzvou, aby pomohla obetiam tejto prírodnej katastrofy. Všetci tí, ktorí sú ochotní pomôcť krajine zdevastovanej ničivým cyklónom, môžu priespieť na osobitý účet v UniCreditBANK 133 179 3011/1111. Najnovšie informácie z Mjanmarska hovoria, že počet obetí po ničivom tajfúne Nargis stúpol až na 22.500. Až 41-tisíc ľudí je nezvestných. V súčasnej situácii monitorujeme stav v postihnutej oblasti a v najbližších dňoch vyšleme dooblastisvojho spolupracovníka. Každý sa môže zapojiť a pomôcť obetiam v Barme. ĎAKUJEME.

Štyridsať percent obetí cyklónu Nargis tvoria deti. (07.05.08)
Podľa najnovších odhadov, 40 percent mŕtvych a nezvestných po ničivom cyklóne v Barme tvoria deti. Informovala o tom v stredu charitatívna organizácia Zachráňme deti. Okolo 40 percent ľudí žijúcich v delte sú ľudia mladší ako 18 rokov. Najhoršia situácia je podľa barmských úradov v delte rieky Iravadi, najmä v mestách Bogalay a Labutta.Cyklón Nargis je jednou z najvážnejších prírodných katastrof, ktoré za posledné storočie ázijský kontinent zasiahli.

Počet obetí cyklónu Nargis v Barme (Mjanmarsku) závratne stúpa. (06.05.08)
Ničivý cyklón Nargis, ktorý v piatok zasiahol Barmu (Mjanmarsko), zabil viac ako 22 tisíc ľudí, pričom 41 tisíc ich je nezvestných. Oznámila to v utorok štátna televízia. “Podľa poludňajších informácií v provincii Iravadi zahynulo 21 793 ľudí a 40 695 ich je nezvestných, zatiaľ čo v provincii Rangún zomrelo 671 ľudí , 670 ich utrpelo zranenia a ďalších 359 je nezvestných,” uviedla televízia. Indickí meteorológovia tvrdia, že susednú Barmu varovali pred hrozbou cyklónu. Úrady v Barme dostali údaje o smerovaní cyklónu, jeho intenzite a všetkých dôležitých parametroch 48 hodín predtým, ako prírodný živel krajinu zasiahol. Oznámil to v utorok Indický meteorologický ústav. Dôsledky víkendového cyklónu spôsobiť väčšie škody ako ničivé vlny tsunami v roku 2004, z dôvodu limitovaného počtu záchranárov. Humanitárny tím OSN štyri dni po ničivom cyklóne stále čaká na vydanie víz do krajiny. Cyklón Nargis je jednou z najvážnejších prírodných katastrof, ktoré za posledné storočie ázijský kontinent zasiahli.

Ničivý cyklón Nargis v Barme (Mjanmarsku) si doteraz vyžiadal 240 obetí. (04.05.08)
Ničivý cyklón Nargis, ktorý v piatok v neskorých hodinách zasiahol krajinu, si cez víkend vyžiadal už viac než 240 obetí na životoch, informoval v nedeľu nemenovaný vládny predstaviteľ. “Na základe našich posledných informácií zomrelo v regióne Rangúnu celkovo 19 ľudí a v regióne Irrawaddy 222 ľudí,” povedal pre agentúru AFP. Mjanmarsko po zásahu ničivým cyklónom Nargis vyhlásilo päť regiónov za zóny katastrofy. Postihnutá je najmä oblasť Rangúnu. Ďalšími regiónmi, v ktorých cyklón zanechal značné škody, sú Irrawaddy, Bago, Karen a Mon. Rýchlosť vetra dosahovala 190 kilometrov za hodinu. Svedkovia uviedli, že cyklón spôsobil výpadky elektriny na väčšine územia Rangúnu, prerušené bolo internetové a telefonické spojenie.

informacie boli pouzite z týchto zdrojov: sme.sk, aktualne.sk, bleskovky.sk, savethechildren.org,un.org

ĎAKUJEME.


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia