Ako sme pomáhali zaplavenej Nikaragui

05. 11. 2007

Zdieľať

Dojmy, postrehy a ako pomáhame zaplavenej Nikaragui od Maroša Púchovského, Magna Deti v Núdzi koordinárora v Nikaragui.

Dva týždne neprestávalo pršať. Október je v Nikaragui mesiacom dažďov, ale toto už bolo príliš. Najprv sa vyliali rieky v horskej oblasti Matagalpa, ale povodeň sa nezastavila v horách. Prešla na nížinu a rozliala sa po poliach úrodného západu v okolí mesta León. Najviac postihla vidiek v časti Sutiaba. 

V noci sme sa zobudili na hukot vody“ hovorí Francisca Rugamo z komunity Abangasca Sur. „Voda zaliala náš dom a okolie sa podobalo na jedno veľké jazero. Vybehli sme von len naboso, bez čohokoľvek, snažili sme sa zachrániť si holé životy. Po ceste sme brali naše zvieratá – sliepky, prasce, kravy. Uchýlili sme sa do kostola, ktorý je na trochu vyvýšenom mieste. Ale keď voda začala stúpať aj tam, videli sme, že je naozaj zle.“ 

Našťastie civilná obrana Nikaragui už bola v pohotovosti. Našla utečencov a previezla ich do utečeneckého tábora Calasanz v meste León. Bez topánok, plášťov, v nočných košeliach a najmä bez potravín a vody. Tam im poskytli dočasné útočisko a prvú pomoc. Ale čo ďalej? 

Naozajstný problém prišiel vzápätí. Pršať už prestávalo, voda opadávala, ale ľudia sa stále nemohli vrátiť do svojich domov. Voda zaplavila a znečistila všetky studne a latríny a zničila veľkú časť úrody. Ľudia sa nemohli vrátiť domov, lebo tam nemali čo piť ani jesť a začali sa šíriť choroby. 

Vtedy prišla pomoc. Projekt Clinica Ambulante organizácie Magna Deti v Núdzi, ktorý sa stará o komunity v oblasti Sutiaba nemohol ostať bokom od tejto tragickej situácie, najmä keď tri najpostihnutejšie komunity – Abangasca, Goyena a Las Parcelas patria do jeho pravidelnej starostlivosti. Vďaka rýchlej reakcii centrály Magna Deti v Núdzi na Slovensku sa podarilo uvoľniť prostriedky na okamžitú pomoc. Magna nakúpila základné potraviny pre viac ako 200 ľudí zo zaplavenej oblasti – fazuľu, ryžu, cukor, olej, mydlo, sušené mlieko pre deti. Jeden balíček vystačí jednej osobe na mesiac a pomôže prekonať najhoršie obdobie. 

Tím Magna Deti v Núdzi Nicaragua ihneď konal. Vyhotovil zoznamy osôb a rodín, ktoré boli najviac postihnuté záplavami. Rozdelil potravinovú pomoc do balíčkov, naložil na autá a išiel za ľuďmi. Najprv rozdal pomoc v utečeneckom tábore Calasanz. Potom sa konvoj obrátil na vidiek, aby hľadal ľudí, čo sa už vrátili domov. Trasa – Abangasca, Las Parcelas a nakoniec Goyena. Všade bolo vidno obraz skazy, ale aj nádeje. Ľudia prijali pomoc s vďakou, pretože prišla včas a taká, akú v danej chvíli potrebovali. 

Teraz nastáva ďalšia etapa pomoci pre postihnuté oblasti. Začali sa šíriť choroby a epidémie a Magna a jej lekársky team je stále v pohotovosti. Zásoby liekov sú pripravené, prostriedky na dezinfekciu studní tiež. 


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia