Renovujeme a zariaďujeme detskú nemocnicu v Kambodži

10. 09. 2009

Zdieľať

Po troch mesiacoch prác je renovácia detského oddelenia v nemocnici Chey Chumneas v kambodžskej provincii Kandal úplne hotová. Voľakedy tu bola škola, z ktorej sa počas nadvlády Červených Kmérov stalo väzenie a potom nemocnica. Budova bola postavená v päťdesiatach rokoch minulého storočia a pred rokmi ju už raz rekonštruovali. Ale klíma a všetko, čo sa vo vnútri oddelenia dialo, stavbu zničili – bola stará a špinavá. Preto bola potrebná ďalšia renovácia: diery v streche, znečistená fľakatá dlážka, stará maľovka, ktorá začala odpadávať…

Po zlepšení úrovne lekárskych služieb v nemocnici urobila Magna kroky potrebné pre renováciu detského oddelenia. Celá budova dostala aj nový náter – aj zvonka, aj zvnútra. Na spodnú časť stien vnútri budovy sme naniesli špeciálne umývateľné farby, ktoré sa pre nemocničné prostredie hodia viac než klasické, pretože umožňujú ľahšie zabezpečiť hygienu. Opravili sme aj všetky drevené okenice a dvere. Špecializovaná služba sa postarala o dôkladnú hĺbkovú očistu dlaždíc. Teraz je oveľa jednoduchšie udržať ich v čistote a aj čistiace prostriedky sú oveľa efektívnejšie.

Prostredie pre deti, ich rodiny a ľudí pracujúcich na oddelení je teraz príjemnejšie a čistejšie – aj vďaka oknám, ktoré sme nechali osadiť. Predtým totiž v celej budove nijaké okná neboli. Prachu prichádzajúceho zvonka je teraz o poznanie menej rovnako ako moskytov v noci – odkedy sú okná vybavené sieťkami. Takéto kroky nám sčasti pomáhajú bojovať proti malárii a horúčke dengue. Aktivity detského oddelenia pokračovali zvyčajným spôsobom aj počas renovácie. Robotníci sa museli prispôsobiť rytmu lekárskej práce v nemocnici: lekárske vizity, konzultácie… Nakoniec išlo všetko podľa plánu, s výnimkou nejakých drobných záležitostí, poväčšine súvisiacich so správaním sa a vzdelaním Kmérov. Robotníci napríklad niekedy dostali ranu do hlavy, keď sa niekto rozhodol vyhodiť von oknom zvyšok ryže alebo polievky. Alebo sa stalo, že jeden robotník takmer zletel z lešenia, keď natieral drevenú okenicu, lebo niekto vnútri usúdil, že v miestnosti je málo svetla a rozhodol sa okenicu otvoriť bez ohľadu na to, čo sa dialo vonku…

Oddelenie dostalo aj nový generátor – silnejší, tichší a s nižšou spotrebou energie. Veľmi časté výpadky dodávok elektriny si vyžadujú vybaviť takúto stavbu silným a spoľahlivým zdrojom, ako je tento generátor. Ten predošlý bol už príliš starý, príliš hlučný a nie dosť výkonný na to, aby zabezpečil dostatok energie celému oddeleniu a laboratóriu.

Magna Deti v núdzi pôsobí v nemocnici Chey Chumneas v Kambodži v rámci pediatrického ART programu pre deti s HIV a AIDS, v rámci OPD a IPD programov zameraných na deti a výživu. Denne sa Magna stará o viac ako 120 detí v ambulantnej starostlivosti a priemerne o 200 detí mesačne hospitalizovaných v nemocnici.

Romain Santon, lekársky asistent Magna Deti v núdzi, Kambodža


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia