Proti hladu bojujeme aktuálne v DR Kongu, Mjanmarsku a Kambodži.

16. 10. 2014

Zdieľať

BRATISLAVA. Každú minútu zomrie deväť detí kvôli nedostatku základných živín. Pokiaľ sa nezmení potravinová pomoc, bude tomu tak i naďalej.

Hlad, podvýživa a úloha malopoľnohospodárov v zásobovaní našej rastúcej populácie potravinami- toto sú témy týkajúce sa tohtoročného Svetového dňa potravín.

Svetový deň boja proti hladu bol založený v dnešný deň pred 35 rokmi aby posilnil solidárnosť v boji proti hladu. Dnešok (16. október) reprezentuje Svetový deň boja proti hladu, ktorý je každoročne oslavovaný ako pocta dňa založenia Svetovej organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Organizácie Spojených Národov v roku 1945. S cieľom zvýšiť povedomie o potravinovej bezpečnosti, téma roku 2014 je zameraná na rodinné farmárčenie- „Nachovať svet a postarať sa o Zem“.

Zatiaľčo naša planéta nikdy nevypestovala toľko potravín ako je tomu dnes, je odhadované, že 805 miliónov ľudí alebo jeden z deviatich trpia na chronický hlad a povýživu. Je tomu tak i napriek tomu, že počet zasiahnutych klesol za ostatnú dekádu o 100 miliónov. Od minulého roka bolo zaznamenané celkové zlepšenie, nakoľko hlad postihol až 842 miliónov ľudí. Úplná potravinová bezpečnosť však naďalej vyžaduje omnoho viac práce.  Približne 70 percent ľudí bez potravinovej bezpečnosti žije vo vidieckych oblastiach Afriky, Ázie, Latinskej Ameriky a Blízkeho Východu.

Ako ľudia potrebujeme mať na prežitie splnené základné potreby. Medzi základné potreby človeka na prežitie patrí kyslík, voda, jedlo, prístrešie a spánok. Jedlo pritom zohráva jednú z najhlavnejších úloh. Jednoducho povedané jedlo poskytuje výživu a je definované ako konzumovateľná alebo prenosná hmota (zvyčajne zvieracieho alebo rastlinného pôvodu), ktorá pozostáva z výživných a nutričných zložiek ako karbohydráty, tuky, bielkoviny, základné minerály a vitamíny. Tieto vytvárajú energiu pre rast a udržanie života tela. Tento proces však nie je tak jednoduchý, ako sa zdá na prvý pohľad. Jedlo sa jednoducho nevyskytne na našich tanieroch samé od seba. Za jeho prítomnosťou sú komplexné procesy, ktoré si mnohokrát neuvedomujeme. Tento rok je zameraný práve na zvýšenie povedomia a podporu rozšírenia rodinného farmárčenia.

Odhaduje sa, že 26% detí na svete je zakrpatených kvôli podvýžive, zatiaľčo dve miliardy ľudí trpia na jednu alebo viac mikronutričných degradácií, pretože nedostávajú dostatok živín z jedla, ktoré konzumujú a to i napriek tomu, že prístup k jedlu počas ostatných dvoch desaťročí sa významne zlepšil. Tento fakt je červená kontrolka pre nás všetkých. Zdravie dedičov našej planéty klesá a v kombinácii so zmenšujúcimi sa  zásobami potravín to dobrú budúcnosť pre náš svet žiaľ neveští.

Slovenská humanitárna organizácia Magna Deti v núdzi (MAGNA) sa vo svojich zdravotných projektoch zameriava aj na liečbu detskej podvýživy. Má bohaté skúsenosti s distribúciou terapeutickej stravy RUTF (ready to use therapeutical food), ktorá je dizajnovaná a balená k okamžitému použitiu a výrazne napomáha k zvýšeniu hmotnosti a prísunu adekvátnych vitamínov a minerálov pre podvyživené deti. Okrem samotnej liečby podvýživy sa MAGNA zameriava aj na jej prevenciu a to prostredníctvom poradenstva a vzdelávania v oblasti správnej výživy a hygieny.

Aktuálne MAGNA prevádzkuje nutričné programy v Kambodži, Mjanmarsku a DR Kongu. MAGNA pracovníci pravidelne vedú stretnutia s tehotnými a dojčiacimi matkami, ale aj ostatnými členmi rodiny ako stará mama či otec ktorí rozhodujú o strave rodiny.  Počas týchto stretnutí získajú vedomosti o správnej a vyváženej strave, hygienických návykoch či iných pravidlách ktoré často zachránia detský život. V posledom mesiaci sme takto len DR Kongu vyškolili viac nez 22 tisíc rodičov a opatrovateľov. Takisto poskytujeme zdravotnú starostlivosť tisíckam detí ohrozených podvýživou v zdravotníckych centrách v Kinshase. V súčasnom programe v DR Kongu máme momentálne v starostlivosti 6.547 detí vo veku do dvoch rokov.” komentuje aktivity operačná manažerka Magna Deti v núdzi  Andrea Lafosse Stránska.

Pomáhať spolu s nami a stať sa Magna Záchranca pre deti v núdzi môžete aj Vy!


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia