Sýrskym obetiam chemických útokov pomáhajú aj Slováci

07. 04. 2017

Zdieľať

Sýrskym lekárom chýbajú dôležité prístroje, hovorí pre SME pracovníčka humanitárnej organizácie Magna DENISA AUGUSTÍNOVÁ.

Ako konkrétne pomáhate obetiam vojny v Sýrii?

„Magna prevádzkuje priamo v Sýrii mobilnú kliniku, ktorá v obkľúčenom území severne od mesta Homs pokrýva oblasť s okruhom 43 kilometrov a populáciou 200-tisíc obyvateľov. Posádka Magny je zložená zo sýrskych zdravotníckych profesionálov, ktorí zostali pracovať na území Sýrie a stali sa súčasťou našej misie.

Lekár, zdravotná sestra, psychológ, pôrodná asistentka a šofér denne vyrážajú do najzraniteľnejších komunít a do usadlostí ľudí, ktorí boli prinútení opustiť pôvodné domovy. Magna tiež zabezpečuje chod troch nemocníc v provincii Idlib, zdravotnícky materiál vrátane materiálu pre laboratóriá i krvnú banku, ako aj pravidelné dodávky liekov. Práve do jednej z nemocníc, Bab al Hawa, priviezli zranených po chemickom útoku v utorok.“

Máte konkrétnejšie informácie z terénu, že v utorok skutočne išlo o chemický útok?

„V nemocnici Bab Al Hawa, ktorú podporuje Magna, ošetrili 47 obetí chemického útoku v provincii. Sedem z nich, bohužiaľ, následky útoku neprežilo, desať je mimo ohrozenia života. Ostatní stále bojujú o život. Utrpeli najmä závažné poruchy dýchania, cyanózu, nervové poruchy, išla im pena z úst, ktoré sú charakteristické pre následky útokov chemických zbraní.

Traja naši kolegovia, zdravotnícki pracovníci, skončili po kontakte s pacientmi zasiahnutými chemickou látkou na jednotke intenzívnej starostlivosti, všetci veríme, že budú v poriadku.“

Chcete pomôcť?
Zapojiť sa do pomoci obetiam sýrskeho konfliku môžete zaslaním SMS v hodnote 5 EUR na číslo 836 alebo príspevkom online.
Pravidelným darcom (3 eurá mesačne) sa môžete stať zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806.

Koľko podobných chemických útokov sa v Sýrii podľa vašich informácií udialo za takmer šesť rokov od vypuknutia vojny?

„Od januára to nebol prvý útok chemickými zbraňami, ale podľa našich informácií už deviaty v poradí.“

Ktorý materiál v sýrskych nemocniciach chýba najviac? Sú schopní sýrski lekári s tým, čo majú, efektívne zachraňovať obete podobných útokov?

„Vo vojne v Sýrii sú najdôležitejšie prístroje a zdravotný materiál pre urgentnú medicínu, nevyhnutnú na záchranu ľudských životov. Dnes v Sýrii chýbajú kapacity na život zachraňujúce výkony. Humanitárna pomoc zo Slovenska, ktorú Magna distribuovala na prelome rokov 2016 a 2017, obsahovala anestéziologické a resuscitačné prístroje, liečivá, zdravotnícky materiál, skladacie postele, prikrývky a pod. Práve prístroje na podporu dýchania, ktoré máme v nemocnici, im v tejto situácii mimoriadne pomohli.“

Prečo sú podľa vás chemické útoky nebezpečnejšie a nehumánnejšie ako konvenčné útoky?

„Chemické útoky sú mimoriadne deštruktívne z hľadiska poškodenia zdravia obetí. Zasahujú mnoho ľudí naraz, poškodzujú nervovú sústavu, spôsobujú často zástavu dýchania a vyžadujú si okamžitú medicínsku intervenciu, na ktorú musia byť záchranári špeciálne pripravení.

To je dnes v Sýrii mimoriadne zložité . V tomto prípade chemické útoky zasiahli veľa civilistov vrátane detí. Sú to veľmi kruté útoky. Aj preto sú z hľadiska medzinárodného práva chemické útoky považované za vojnový zločin.“


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia