Testovanie a skorá diagnóza HIV pre novorodencov v Kambodži

27. 07. 2007

Zdieľať

Na našej MAGNA klinike v Phnom Penhe, v Kambodži, sme v poslednom období rozbehli ďalšiu aktivitu. Tentokrát je to pre novorodeniatka z PMTCT programu. PMTCT je projekt zabránenia prenosu HIV vírusu z matky na dieťa. Vďaka vede a neustálemu výskumu sa darí zlepšovať, zjednodušovať ale najmä sprístupňovať liečbu a identifikáciu chorôb, t.j. testovanie. Cieľom týchto výskumov je, aby prístup k testovaniu a následne liečbe mali všetci ľudia na svete, teda i z chudobných rozvojových krajín. 

MAGNA sa v spolupráci s Pasteur Institute v Kambodži zúčastňuje na projekte potvrdenia efektívnosti tzv. D.B.S. testu. D.B.S. je skratkou pre „dry blood spot“ test. Ak sa tento test preukáže ako efektívny, bude to znamenať zníženie nákladov až o polovicu na jeden test a väčšiu dostupnosť, geografickú i množstevnú. Pri tomto teste nie je potrebné odoslať do laboratória krvnú vzorku. Stačí len pár kvapiek krvi uschnutých na špeciálnom papieriku.

Každý štvrtok sa stretne náš medický tím a odoberá vzorky krvi deťom z PMTCT programu. Odoberáme vzorku krvi pre PCR test a zároveň robíme aj D.B.S. test. Prvý test je možné vykonať už v šiestich týždňoch veku novorodenca. Takýmto maličkým deťom je však veľmi náročné brať krv. Vyžaduje si to veľkú sústredenosť a často to pre naše sestry znamená stres. Vo väčšine prípadov sa nám to nakoniec úspešne podarí. Mali sme však i dieťa ktoré sme museli „preobjednať“ na iný deň. V ten deň sa jednoducho žila nenašla a tak nebolo možné test urobiť. Vyžaduje sa i dokonalá spolupráca s rodičmi, lebo nie všetkým deťom sa branie krvi veľmi páči. 
 
Pretože i nám, Magne, záleží na tom aby sme mohli pomôcť čím väčšiemu počtu ľudí, veľmi radi sa na tomto výskume zúčastňujeme. Serelogické testy, ktoré sa doteraz bežne v Kambodži robili, dokázali definitívne určiť či je dieťa HIV pozitívne až v po 18-tom mesiaci života dieťaťa. To však bývalo často už neskoro a dieťaťu sa už nedokázalo pomôcť. Skorá diagnóza a následná liečba výrazne prispieva k poklesu úmrtnosti HIV pozitívnych detí. Zachránime život dieťaťu a to je jedným z našich hlavných cieľov. V rámci PMTCT sa však tešíme najmä zo všetkých tých negatívnych výsledkov HIV testov. Je to dôkaz dobrej práce celého tímu poradcov a sestričiek ako i dobrej spolupráce s rodičmi, najmä s matkou. Pre nás je to zároveň aj silná motivácia a nová energia do ďalšej práce s novými HIV+ tehotnými ženami. 

Andrea Stránska začala pre Magna Deti v Núdzi pracovať v januári 2007, kedy odišla na svoju misiu do Kambodže, kde zabezpečuje dennodenný chod PMTCT projektu ako program koordinátorka. Magna Deti v Núdzi spustila PMTCT program v Kambodži v marci 2006 a je jedným z najväčších v krajine.


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

98%
Program
1%
Fundraising
1%
Administrácia