PODVÝŽIVA

Na světě na podvýživu každoročně zemře 2 miliony dětí. Jedno ze 13 dětí na naší planetě trpí hladem. Nejvíce dětí ohrožených podvýživou je v Asii a Africe. Nemají přístup k dostatečně kalorické stravě na to, aby se jejich tělo mělo možnost řádně rozvíjet.

MAGNA pomáhá v boji s podvýživou prostřednictvím svých programů zaměřených na léčbu a její prevenci, díky kterým už zachránila tisíce dětí. Podvýživa může vést k oslabenému imunitnímu systému. To způsobuje větší náchylnost dětí k různým chorobám, které mohou následně vést k další podvýživě, což vytváří jakýsi bludný cyklus.

Základním lékem na podvýživu je speciální terapeutická strava, která obsahuje všechny živiny, které dítě potřebuje k tomu, aby se vyléčilo.

Měření stavu podvýživy

Naše týmy děti měří porovnáním poměru hmotnosti k výšce podle mezinárodních norem WHO nebo měřením obvodu střední části ramen (MUAC) pomocí barevně označených náramků. Měření MUAC je velmi jednoduché, a proto jej mnohdy využívají i komunitní zdravotníci.

Léčebný model

Podvýživa představuje pro medicínu víceúrovňovou problematiku. V první řadě je třeba přijít s jednoduchých řešením na vyhledávání pacientů. Zvládnout akutní stav podvýživy s sebou kromě zajištění dostatečného přísunu energie přináší i nutnost léčit přidružená onemocnění. V rozvojových zemích s limitovanou dostupností léků to samozřejmě není jednoduché. Lékaři tedy musí brát v potaz nejen řízení podvýživy a doprovodných komplikací, ale také logistiku celé léčby. Výzvou je i terénní distribuce pomoci tak, aby se zabránilo opětovnému onemocnění.

Naším cílem proto je, dostat se k co největšímu počtu podvyživených dětí v komunitě, a začít je okamžitě léčit přímo na místě. Snažíme se je vždy identifikovat a zajistit jim terapeutickou stravu dřív, než nastanou vážné zdravotní komplikace (průjmy, zápal plic) a je nevyhnutelná jejich hospitalizace.

Děti trpící komplikacemi spojenými s vážnou akutní podvýživou mohou vyžadovat rychlou reakci vysoce specializovaného lékaře. Pro ty, kteří potřebují být hospitalizováni a pravidelně monitorováni, zajišťuje MAGNA stabilizační centra až s 20 lůžky intenzivní péče. Léčba zahrnuje terapeutické mléko podávané nasogastrickou sondou, antibiotika, odčervení, kontrolu očkování a screening na malárii. Jakmile se pacient dostatečně zotaví, může pokračovat v programu ambulantně s týdenními návštěvami lékaře, které jsou spojené také s monitorováním váhy a celkového zdravotního stavu.

Případy mírné podvýživy, jejího rizika, ale i případy vážné podvýživy bez komplikací, mohou být léčeny v našich ambulantních centrech, která zajišťují hotová jídla (RUTF). Rodiče mohou tuto léčbu dětem podávat také doma a zdraví jejich dítěte a všeobecný vývoj může být monitorován při návštěvách MAGNA ambulantních center.

Práce v komunitě a prevence

Hlavní úlohou práce v komunitě je vyhledávání dětí ohrožených podvýživou s cílem léčit je co nejdříve a co nejefektivněji. Tím se v terénu zabývají speciálně vyškolení MAGNA komunitní pracovníci. Významnou součástí jejich práce je také vzdělávání a motivace rodičů malých dětí k dodržování hygieny a správných stravovacích návyků. Učíme matky a rodiny, jak i ve skromných podmínkách či v chudobě připravit dostatečně výživné jídlo.

Komunitní pracovníci MAGNA zároveň navštěvují rodiny malých pacientů, kteří dostávají terapeutickou stravu, aby dohlédli na úspěšný průběh léčení.

Nejlepší jídlo na světě – terapeutická strava

U většiny dětí vyléčí akutní podvýživu bez komplikací za 8-12 týdnů – jde o jednoduché a efektivní řešení určené do terénu. Hotové terapeutické jídlo na léčbu podvýživy obsahuje obohacený mléčný prášek, který podvyživenému dítěti dodá všechny živiny potřebné k tomu, aby opět nabylo na váze. Dávkuje se podle stavu a hmotnosti dítěte a pacient už v průběhu léčby nepotřebuje dostávat žádné jiné jídlo. Terapeutická strava má dlouhou trvanlivost a díky tomu, že nevyžaduje přípravu, může být podávána prakticky v jakémkoliv prostředí. Pokud pacienti netrpí komplikacemi, umožňuje i domácí léčbu. Dodávána je klasicky ve formě pasty nebo tyčinek. MAGNA používá terapeutickou stravu v rámci všech svých nutričních programů, ať už v Kongu, Kambodži nebo Jižním Súdánu.

Každá koruna Vašeho daru pomáhá léčit.

Financování a transparentnost
100%
Vašeho daru pomáhá

Náš web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

Rozumím