Aktuálně

Přečtěte si nejnovější příběhy, informace a názory na problémy zdraví a naši práci po celém světě.

23.3.2008

Terapeutická strava pre domácu liečbu podvýživy

Karina Slováková pracuje v Magna Deti v Núdzi v Kambodži o roku 2007.

Magna nutričný pracovník meria stav podvýživy u dieťaťa v teréne.
© Karina Slováková/Magna Deti v Núdzi

 

Od októbra minulého roku Magna Deti v Núdzi v Kambodži začala distribuovať Plumpy Nut - špeciálnu terapeutickú stravu určenú pre liečbu podvýživy priamo v teréne. Liečba, ktorá nie je určená pre nemocnice, ale pravé naopak, jej bezpečné balenie, konzistencia a “príprava”, je určená na liečbu podvyživených detí v domácej starostlivosti, alebo v starostlivosti opatrovateľov mimo nemocnice, čo znamená doma a v domovoch.
Plumpy Nut je oriešková pasta s prísadou minerálov a vitamínov, balená v obaloch, z ktorých ju podvyživené dieťa je priamo a je schopné ju jesť úplné samé už v skoršom veku. Táto náhradná terapeutická strava si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu a je skvelým výživným doplnkom normálnej stravy, ale tiež môže klasickú stravu na krátky čas úplné nahradiť v oblastiach a prípadoch, kde je absolútny nedostatok potravy. Dávkovanie je jednoduché, čím viacej pasty dieťa zje počas dňa - tým lepšie.
V Kambodži bolo Plumpy Nut predstavené práve minulý rok a Magna, Children at Risk, bola na úplnom začiatku tejto distribúcie a dnes je to práve Nutričný Rehabilitačný Program, ktorý je časťou Magna projektu v Kambodži, a ktorý má najväčšie množstvo pacientov na liečbe Plumpy Nut v Kambodži.
Tak ako vždy, pri predstavovaní niečoho nového, pri implementovaní “novinky” do prostredia, ktorého reakciu môžeme, aj po dlhodobej práci v teréne, len veľmi zhruba predpokladať, sa po čase vyskytli prekážky.
Samotné Plumpy Nut bolo od začiatku určené, designované a prispôsobené liečeniu podvýživy na Africkom kontinente. Môžeme priamo hovoriť, že bolo prispôsobené Africkej strave, jej konzistencii a chuti. A v Afrike sa aj osvedčilo ako fenomén v liečbe aj dlhodobej chronickej podvýživy detí a dospelých mimo nemocnice, mimo dosah odbornej starostlivosti.
Ázia je iná. Zloženie stravy, jej chuť, na jednej strane ľahšia na strane druhej ostrejšia, je vzdialená od chuti a konzistencie Plumpy Nut. Máme prípady detí, ktoré pastu odmietajú z časti od začiatku, niekoľko málo po dlhšom čase.
Nepíšem o tom, že predstavenie Plumpy Nut v Kambodži je neúspech, to vôbec nie. Chcem písať o tom, že Plumpy Nut v Kambodži funguje pomalšie a stretávame sa po ceste s prípadmi, kedy dieťa pastu prestáva jesť.
Avšak máme v programe veľa prípadov, kedy deťom pasta chutí a progres sa dostavuje veľmi rýchlo, v niektorých prípadoch už počas prvých týždňov.
Deti na RUTF (Ready To Use Therapeutic Food – všeobecný názov pre náhradnú stravu akou je Plumpy Nut) sú pod drobnohľadom Magna lekárov a terénnych pracovníkov a o každom úspechu vieme okamžite a na každý, čo i len menší neúspech, hľadáme alternatívne riešenia. Pravidelné, časté lekárske kontroly a pravidelné návštevy terénnych pracovníkov nám poskytujú priame informácie o jednotlivých prípadoch úspechu ale, v prípade Plumpy nut, aj menších neúspechov. My reagujeme, spolupracujeme s rodičmi, s opatrovateľmi.
Nevzdávame sa, veď preto tu vlastne nie sme.

Magna Deti v Núdzi v súčasnosti prevádzkuje nutričný program v Chey Chumneas nemocnici v Kambodži pre 428 podvýživených detí.

Poslední příběhy

Lék známe, ale i tak na malárii každé dvě minuty zemře dítě

Malárie je smrtelná nemoc, která ohrožuje polovinu celosvětové populace. Způsobuje ji parazit přenášen komáry z druhu Anofeles. Přestože lék na malárii známe, každoročně se jí nakazí více než 200 milionů lidí a toto číslo se v posledních letech nedaří snižovat. I proto MAGNA léčí malárii ve všech svých zdravotnických misích především v afrických zemích.

Válka v Sýrii je jednou z největších katastrof v naší historii. Trvá už 10 let.

„Válka v Sýrii je jednou z největších katastrof v historii,“ řekla před více než čtyřmi lety operační ředitelka MAGNA Denisa Augustínová v rozhovoru pro DVTV. Právě v té době několik dní a nocí pomáhala koordinovat týmy, které evakuovaly stovky dětí, zraněných a nemocných z východní části Aleppa. V obklíčené části města se skrývalo více než 40 tisíc lidí. Půl roku žili uprostřed bojů bez přístupu k jídlu, bez pitné vody či zdravotnické pomoci.

S koncem války utrpení lidí nekončí

Sexuálnímu rodově-podmíněnému násilí čelí ve světě 18 % žen a lockdowny kvůli pandemii Covid tuto situaci ještě zhoršily. Zdravotnická humanitární organizace MAGNA se ve svých projektech v Iráku ale i v dalších zemích zaměřuje na lékařskou péči i na pomoc obětem sexuálního násilí.

MAGNA bojuje proti HIV / AIDS, epidemii, která pořád existuje, i když se o ní už nemluví

S virem HIV, žije na světě asi 38 milionů lidí, statisíce každoročně umírají. Pomoc bohatých států stagnuje, a tak téměř třetina postižených nemá přístup k léčbě. Boj s HIV / AIDS již není na módní vlně a omezují se i zdroje, právě v čase, kdy by jich bylo třeba víc. HIV je dnes už jen zřídka líčen jako smrtelná epidemie a globální hrozba pro zdraví. Stále jí však je.

Vaše dary platí každý rok tisíce konzultací, ošetření a očkování.

Jak jsou vaše dary využity
100%
Vašeho daru pomáhá

Náš web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

Rozumím