Lebanon

Lebanon: every newborn baby is like a little sunrise.

24. 06. 2022

Share this

Po narodení tretieho dieťaťa za tri roky sýrska utečenkyňa Asinat zúfalo hľadala antikoncepciu, ktorá by jej fungovala. Z antikoncepčných tabletiek mala zmeny nálad a pribrala. Pokračovala preto v prirodzených spôsoboch antikoncepcie ale otehotnela po druhýkrát. Nepomohli ani ďalšie druhy antikoncepcie a prišlo tehotenstvo číslo tri.

Keď sa obrátila na pôrodnú asistentku Douaa v zdravotníckom centre MAGNA v Baalbeck, tá jej povedala o medenom vnútromaternicovom teliesku. Nemusela by si pamätať, že si má zobrať tabletku, ani počítať dni, a nebude mať zmeny nálad ani priberať. Asinat takáto možnosť potešila a ešte v ten deň si nechala implantovať vnútromaternicové teliesko. Celý rok bol bez problémov. Vždy v prvý deň v mesiaci si kontrolovala umiestnenie telieska a neobjavil sa žiadny z nežiaducich symptómov.

Jedného dňa však začala pociťovať známe symptómy. Neboli to však vedľajšie účinky antikoncepcie ale symptómy tehotenstva.  Večer preto povedala manželovi, že to možno znie iracionálne, ale chce si urobiť tehotenský test. O dve minúty neskôr už videla na teste dve čiarky, ktoré potvrdzovali jej obavu. Nemohla tomu uveriť. Vnútromaternicové teliesko má 99 percentnú úspešnosť a ona by patrila k tomu zvyšnému jednému percentu žien, ktoré otehotneli aj s vnútromaternicovým telieskom.

Asinat aj jej manžel boli v šoku. Ďalšie dieťa už nechceli, neprišlo v správny čas a nedokázal sa s novým tehotenstvom vyrovnať. Asinat zaspávala s nádejou, že ráno zavolá pôrodnej asistentke do zdravotného strediska MAGNA, tá jej tehotenstvo ukončí a všetko bude v poriadku. Asinat po tomto tehotenstve netúžila a navyše sa bála, že vnútromaternicové teliesko spôsobí deformáciu alebo ublíži plodu. Do zdravotného strediska MAGNA prišla aj preto presvedčená o tom, že chce ísť na interupciu. 

Pôrodná asistentka Douaa ju najskôr upokojila a hovorila s ňou o obavách, ktoré mala. Po niekoľkých rozhovoroch si Asinat uvedomila, že všetko bude v poriadku – môže mať normálne tehotenstvo a porodiť zdravé dieťa. Rozhodla sa, že chce dieťa donosiť a Douaa ju poslala za psychologičkou MAGNA Rosaliou, aby jej poskytla ďalšiu pomoc a podporu. Asinat súhlasila s vybraním vnútromaternicového telieska a pokračovala v tehotenstve.

Douaa, pôrodná asistentka MAGNA už bola pri jednom mojom tehotenstve. Je to úžasná pôrodná asistentka a absolútne jej dôverujem. Chcem vám len sprostredkovať svoju vďaku; Douaa robí všetko tak pozitívne, pomohla mi prekonať veľmi ťažké a emotívne obdobie vysvetlila mi aj možné riziká a komplikácie, čo ma tiež upokojilo. Už po mojom prvom prirodzenom potrate bola veľmi láskavá a cítila som sa v jej starostlivosti veľmi bezpečne a pohodlne
Asinat, MAGNA pacientka

Mesiace rýchlo ubehli a všetko bolo v poriadku. Narodil sa jej krásny a zdravý chlapček, ktorý váži 3800 gramov.

 Libanon už roky sužuje politická a ekonomická kríza, ktorá uvrhla do chudoby množstvo obyvateľov. V krajine navyše žije asi 1 a pol milióna sýrskych utečencov, ktorí sa sem uchýlili pred vojnou. Jedlo a všetky základné potreby sú stále drahšie a zdravotná starostlivosť veľmi drahá a obmedzená. Mnoho obyvateľov aj utečencov je tak odkázaných na pomoc humanitárnych organizácií, ktorých počet v krajine sa ale stále znižuje. MAGNA v Libanone poskytuje zdravotnú a psychosociálnu pomoc už dlhé roky v oblasti Baalbeck prevádzkuje zdravotné stredisko.

Ako môžete pomôcť Vy?

Nie každý môže liečiť pacientov v teréne. Ale každý môže byť toho súčasťou. Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať v tejto život zachraňujúcej práci.


Latest

Read the latest news from our operations around the world.

How do we use the funds?

98%
Program
1%
Fundraising
1%
Administration