Nikaragua: Ďalší život v Sutiave

25. 08. 2007

Zdieľať

Ligia Francisca Salgado Reyes má 26 rokov a má už štyri deti. Žije v komunite Goyena Sur v Nikaragui a je slobodnou matkou. Je nezamestnaná, na živobytie si zarába podomovým predajom, ráno už o piatej je na ulici a ponúka svoj drobný tovar. Večer sa vracia do svojho chudobného domca ďaleko od mesta, ide pešo desať kilometrov, pretože až tam nechodia žiadne autobusové linky.

Ale v ten deň bolo všetko inak. Od večera cítila bolesti v bruchu, kde nosila svoje štvrté dieťa. Pýtalo sa na svet, lenže tak ďaleko od nemocnice, pôrodnej asistentky či akejkoľvek pomoci. Nadránom o tretej po polnoci dňa 17 augusta 2007 zaznel v komunite Goyena Sur detský plač.

Pribudol nový obyvateľ, dievčatko menom Ligia Francisca, rovnako ako jej matka. Vyčerpaná ostala na lôžku. Ale pomoc prišla. O ôsmej k jej domu prišiel tím ambulantnej kliniky Magna – lekárka Elba Jiménez, sestrička Silvia Carrión a sociálna pracovníčka Magda Ulloa. Boli na pravidelnej obchôdzke po komunitách v Sutiava a teraz prišli práve včas. Ošetrili matku aj dieťa, dali im lieky, ktoré zabránia infekcii, aby ohrozila nový život. Malá Ligia Francisca mala viac šťastia, ako mnohé jej vrstovníčky. 

Projekt Magna bude matke aj dcére pomáhať a sledovať ich osudy. Dostali novú šancu.

Projekt Magna Deti v Núdzi – Clinica Ambulante – prevádzkuje lekársku pomoc a asistenciu ľuďom žijúcim v odľahlých častiach Nikaragui.

Maroš Puchovský, Magna Deti v Núdzi koordinátor projektu Clinica Ambulante v Nikaragui.


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia