Filipíny: MAGNA pracovníci spomínajú na prvé dni po katastrofe.

11. 11. 2014

Zdieľať

Romain Santon, MAGNA emergency koordinátor na Filipínach

,,V oblasti Tacloban bola sila tajfúnu Haiyan naozaj obrovská. Zodvihla sa vlna podobná tsunami a zaplavila kamenné budovy, kde sa ukrývali ľudia. Mnohí z nich sa utopili. Ľudia tu prišli o členov svojej rodiny, najmä o deti, pretože ich nedokázali uchrániť pred silou vody. Nachádzali sme celé rodiny usmrtené silou oceánu. Ľudia prišli o svoje domy a o prostriedky svojej obživy – rybári o lode, farmári zas o o kokosové stromy. Drvivá väčšina pobrežného obyvateľstva bola zabitá a tí čo prežili prišli o všetko, čím utrpeli značné psychické ujmy.

Čoskoro potom, ako sme prišli, bolo zrejmé, že logistika bude tou najväčšou výzvou. Hrozné počasie, sprevádzané dažďom a silným vetrom brzdili záchranné práce, rovnako i cesty zapratané troskami. Ďalším problémom bolo privážanie potravín, keďže prioritu mala filipínska armáda, aby zaistila evakuáciu ľudí a zranených z poškodených oblastí. Nedostatok paliva sa stal jednou z ďalších prekážok. Situácia v Taclobane bola katastrofická. Niektoré nemocnice dokonca museli operovať a vykonávať cisárske rezy bez sterilizácie. Všade bol nedostatok liekov vrátane antibiotík. Všetky tieto nehygienické podmienky a nedostatok čistej vody nevyhnutne viedli  k rozmáhaniu infekčných chorôb. Podmienky na prežitie boli zdrcujúce a pomoc nevyhnutná.”

Winnie, MAGNA mental health unit tím líder v oblasti Tacloban

,,Jeden muž nám priniesol jeho ženu, pretože odkedy na vlastné oči videla všetky tie mŕtve telá na uliciach, nebola schopná vyjsť z domu. Prijali sme i mladého muža, v kritickom stave depresie, pretože nebol schopný udržať svoju sestru a vlna ju odniesla. Sľúbil jej, že ju ochráni. Lídri miestnych komunít a tunajší zdravotní pracovníci nám pomáhali identifikovať ľudí s najväčšími ujmami – izolovaných ľudí, už chorých pacientov či rodiny ktoré prišli o deti. Odkedy tu udrel tajfún, veľa detí trpí separačným syndrómom a nechcú byť vzdialení od svojich rodičov. Majú problém chodiť do školy. A i keď sú tam, majú problém s koncentráciou, sú rozrušené alebo sú naopak príliš utiahnuté. Miestni učitelia nám pomáhali vyhľadávať tieto deti a ich rodiny, ľudí, ktorí potrebujú špeciálnu psychologickú starostlivosť. Pretože keď si s tým nevedia dať rady deti, veľmi často to nezvláda celá rodina.”

Magna Deti v núdzi pôsobí na Filipínach od novembra 2013. Prvý tím pracovníkov dorazil na miesto už 3 dni po katastrofe. Humanitárna pomoc v prvých dňoch zasiahla 15.000 ľudí. Počas roka MAGNA následne poskytla psychosociálnu pomoc pre viac než 35.000 ľudí v núdzi. Z toho na školách pre viac ako 5000 detí rôzneho veku v 3 prioritných oblastiach (Tacloban/Palo, Ormoc area, North Cebu). V súčasnosti sa venujeme rekonštrukcii zdravotného systému a v oblasti Palo/Tacloban staviame 2 zdravotné centrá.


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia