Libanon

Libanon: malá Enal symbolizuje nádej

01. 02. 2022

Zdieľať

Niekoľkodňovú Enal sme našli v usadlosti sýrskych utečencov na severovýchode Libanonu v oblasti Baalbek. Ležala zabalená v deke pred jedným zo stanov. Ako sa ukázalo jej mama zomrela 5 dní po pôrode na komplikácie a o Enal sa nemal kto postarať. Nemala prístup k materskému mlieku, a tak sme zháňali náhradnú stravu a sledovali jej zdravotný stav tesne po narodení. Mali sme ju chvíľu na starosti, aj keď štandardne to nie je súčasť denných liečebných aktivít.

Enal totiž v okolí mala len 85-ročnú nevidiacu starú mamu a súrodencov, ktorí nemali ani 5 rokov, takže sa o ňu nemal kto postarať a bez pomoci by zomrela. Keďže MAGNA v oblasti pôsobí dlho a má rozsiahle medzinárodné kontakty podarilo sa nám cez vzdialenú rodinu v ďalších táboroch vypátrať otca Enal. Odišiel totiž pred jej narodením za prácou ďalej na juh do oblastí, kde sa ešte nejaká práca dá získať.

Pracujeme s ľudskými bytosťami a naslúchanie ich traumám nás tiež ovplyvňuje. Prvá vec, ktorú potrebujú zistiť, je, že ich počúvame, že existujú a že sa o nich niekto skutočne stará. To je vždy začiatok. To je brána k dôvere
Rana, MAGNA psychológ

Celú rodinu, súrodencov aj otca sme zaradili do programu psychosociálnej podpory, chodí k psychológom MAGNA, pretože sa len ťažko vyrovnávajú so stratou matky, ktorá bola zdravá a nemala žiadne ťažkosti, no napriek tomu po pôrode zomrela.

Dnes Enal, presnejšie Enal Susan, kedže nesie aj meno, ktoré si pre ňu priala jej mama rastie a jej stav sa zlepšil.

LIBANON. Copyright MAGNA

Keďže v oblasti Baalbek, kde rodina žije a kde pôsobí aj MAGNA, nie je takmer žiadna práca, celá rodina je dnes súčasťou podporného programu, na základe ktorého dostávajú aspoň malú sumu peňazí, za ktorú si môžu kúpiť jedlo.

MAGNA v Libanone poskytuje zdravotnú a psychosociálnu pomoc už roky. Taká zlá situácia aká v krajine, ktorá hostí asi 1,5 milióna sýrskych utečencov, panuje dnes tam však ešte nebola.

Čoraz viac trpia utečenci ale aj domáce obyvateľstvo. Ekonomická a politická kríza uvrhla do chudoby 82 percent Libanoncov a 9 z 10 rodín sýrskych utečencov. Nie je práca, peniaze na jedlo, utečenci, navyše, už roky bývajú len v provizórnych obydliach, aj keď v oblasti aj v týchto dňoch udrela zima snehová víchrica. V usadlostiach sa kúri čímkoľvek, napríklad aj plastovými fľašami, či odpadom nájdeným na zemi. Bezpečnostná situácia v Sýrii sa stále nezlepšuje a 99 percent utečencov sa zatiaľ pre hrozbu násilia nechce vrátiť späť.

Ako môžete pomôcť Vy?

Jedným z najlepších spôsobov, ako môžete práve teraz pomôcť, je urýchlene poskytnúť finančný dar, ktorý nám pomôže pomôcť deťom a ich rodinám v kríze. Budete súčasťou viac ako 10 tisíc ľudí na Slovensku, ktorí s nami pravidelne pomáhajú.

Liečime vďaka Vám

Vaša podpora zohráva významnú úlohu v našej práci na záchranu životov.

Darujte online

SMS v tvare MAGNA na číslo 806
Nastavte si pravidelné prispievanie zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806 a každý mesiac automaticky prispejete 6 €. 100% vášho daru smeruje do fondu urgentnej pomoci.

Darujte vkladom na účet
IBAN: SK87 1111 0000 00133 179 3900


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

98%
Program
1%
Fundraising
1%
Administrácia