Covid

MAGNA: na covid doplatia tí najslabší, my im neprestávame pomáhať

15. 09. 2020

Zdieľať

Pandémia zasiahla bohatých aj chudobných. Vyspelé krajiny aj tie, ktoré trpia v humanitárnej kríze. Vo vyspelom svete sme sa zavreli do seba, posilnili zdravotníctvo, nakúpili prístroje aj ochranné prostriedky. Dnes už nikomu z nás ani len nenapadne, že by neboli v obchodoch či v lekárňach dostať rúška. Že by nebol dostatok testov na COVID. Že by sme sa obávali takého prírastku ťažkých prípadov, ktorý by paralyzoval zdravotníctvo. Opatrenia sú cielenejšie a lokálnejšie. Aj preto sa nám zdá, že druhá vlna je iná ako tá prvá. V chudobných krajinách bol nástup pandémie pomalší. No o to väčšie môže mať následky na životy ich obyvateľov.

Bezmocnosť, ktorú dnes mnohí cítime, praskliny v pocite bezpečia, pochybnosti o budúcnosti. To všetko sú obavy, ktoré pociťuje mnoho ľudí hlavne v krajinách, ako je Kongo, kde MAGNA pôsobí. Chorí, zanedbaní, ale aj ľudia, ktorí sa stávajú terčom tých, ktorí sú na mocenských pozíciách, potrebujú našu pomoc viac ako inokedy. Verme, že COVID nás naučí nielen lepšej hygiene, ale privedie vlády a donorskú komunitu k pochopeniu, že zdravotná pomoc má byť univerzálne právo pre všetkých bez rozdielu… Zatiaľ to tak bohužiaľ nie je.

Naše programy sme prispôsobili pandémii, ale nepresmerovali sme do boja s COVID všetko. Stále poskytujeme zdravotnú starostlivosť matkám, tehotným ženám, snažíme sa, aby ženy rodili v bezpečnom prostredí a neprišli pri pôrode o život, alebo aby neprišli o svoje deti. Liečime maláriu, aj ďalšie rozšírené ochorenia, na ktoré ľudia tu v Kongu stále zomierajú. Bežné zdravotné problémy s príchodom pandémie nezmizli, ani sa počet prípadov neznížil, len ich COVID odsunul do úzadia,
Carlotta Pianigiani, MAGNA medicínksy koordinátor DR Kongo

Humanitárna organizácia MAGNA pôsobí v krízových oblastiach už takmer dve desiatky rokov. A jej skúsenosť hovorí, že k niektorým katastrofám sa schyľuje pomaly. A toto môže byť aj súčasná situácia, ktorá ohrozuje milióny ľudí. Nedostatok peňazí, slabé zdravotníctvo, ale aj presun zdrojov z bežnej rutinnej a tak potrebnej zdravotnej starostlivosti na boj s COVID môže znamenať, že situácia sa v týchto krajinách zhorší neskôr, ale problém bude oveľa komplexnejší.

V krajinách ako Demokratická republika Kongo, Sýria, Libanon, či Južný Sudán, kde MAGNA pôsobí, nefunguje zdravotníctvo ako u nás. Liečba bežných ľudí je často úplne závislá od pomoci humanitárnych organizácií. V Kongu nemá 55 miliónov ľudí prístup k pitnej ani tečúcej vode. Za takýchto podmienok teda miestni nemôžu dodržiavať ani len základné odporúčania hygienikov, aby si pravidelne dezinfikovali a umývali ruky. V niektorých afrických komunitách je tiež takmer nemožné ustrážiť ten vyžadovaný „social distancing“, teda zabrániť ľuďom, aby sa vo veľkom zoskupovali.

Pandémia odhalila kolektívnu zraniteľnosť ľudstva ako takého. Zdrojov v krízových oblastiach nepribudlo, ale skôr ubudlo. Mnohí donori príspevky nezvýšili, viacerí časť investovali do boja s pandémiou doma. A čo môže mať najvážnejšie následky, je skutočnosť, že mnohé peniaze boli len presmerované z iných zdravotníckych programov na boj s COVID.

Ako môžete pomôcť Vy?

Jedným z najlepších spôsobov, ako môžete práve teraz pomôcť, je urýchlene poskytnúť finančný dar, ktorý nám pomôže pomôcť deťom a ich rodinám v kríze. Budete súčasťou viac ako 10 tisíc ľudí na Slovensku, ktorí s nami pravidelne pomáhajú.

Liečime vďaka Vám

Vaša podpora zohráva významnú úlohu v našej práci na záchranu životov.

Darujte online

SMS v tvare MAGNA na číslo 806
Nastavte si pravidelné prispievanie zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806 a každý mesiac automaticky prispejete 6 €. 100% vášho daru smeruje do fondu urgentnej pomoci.

Darujte vkladom na účet
IBAN: SK87 1111 0000 00133 179 3900


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

97%
Program
2%
Fundraising
1%
Administrácia