Operácie

Kambodža: prístup k liečbe pre detí s HIV/AIDS v Phnom Penh

Zdieľať

Od roku 2002 MAGNA prevádzkuje starostlivosť o ľudí s HIV/AIDS v Kambodži.

Prvý prípad HIV/AIDS bol v krajine zaznamenaný v roku 1991. Vírus sa rýchlo rozšíril. V roku 1995 sa počet nakazených odhadoval na 23 000 osôb. Dnes s HIV žije približne 73 000 Kambodžanov. Podľa odhadov tu na ochorenia súvisiace s AIDS doteraz zomrelo 115 000 ľudí. Napriek početným obetiam sa Kambodža stala svetovým lídrom v boji s epidémiou AIDS.

MAGNA tímy v roku 2002 otvorili svoju prvú HIV/AIDS kliniku v hlavnom meste Phnom Penh a začali s podávaním antiretrovírusovej liečby detským pacientom ako prví v krajine.

V roku 2010 MAGNA presunula pacientov do svojej nemocnice v Takhmau. Klinika za svojich 8 rokov existencie poskytla liečbu stovkám pacientov a splnila svoju nenahraditeľnú podstatu v boji proti HIV/AIDS na začiatku milénia v krajine. Kliniku navšívilo množstvo významných svetových osobnosti ako americký prezident Bill Clinton, nositeľka Nobelovej ceny za objavenie HIV/AIDS Françoise BarréSinoussi a aj samotný kráľ Kambodže Norodom Sihamoni.

Náš prvý pacient Rany má dnes už vyše 20 rokov, žije a pracuje v Phnom Penh. Rovnako ako tisíce ďalších detí, ktorým sme vďaka ARV liečbe pomohli zachrániť život. Dnes je MAGNA lídrom v liečbe HIV/AIDS a naďalej poskytuje pomoc obetiam HIV/AIDS v Kambodži.
Júlia Horáková, MAGNA
KAMBODŽA. Magna klinika Phnom Penh. Copyright Martin Bandžák/MAGNA

Správy a reportáže z Kambodže

Prečítajte si najnovšie správy a reportáže k operáciam v krajine,

Liečime vďaka Vám

Vaša podpora zohráva významnú úlohu v našej práci na záchranu životov.

Darujte online

Prečo MAGNA zasahuje v Kambodži?

Prvá misia MAGNA bola v Phnom Penhe, hlavnom a najväčšom meste Kambodže, kde HIV/AIDS epidémia prerástla do extrémnych rozmerov a v roku 2002 ohrozovala státisíce ľudí a zasiahla deti. Boli sme prví, ktorí v roku 2002 poskytli ARV liečbu deťom s HIV/AIDS. 

Po dvoch desaťročiach relatívnej stability je Kambodža jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík v Ázii. Krajinu poznamenala katastrofická občianska vojna a krutý režim Červených Khmérov, ktorí v rokoch 1975 až 1978 zavraždili dva milióny ľudí a na začiatku milénia epidémia HIV/AIDS, ktorá prerástla to extrémnych rozmerov. 

MAGNA v Kambdoži lieči obete HIV/AIDS už 20 rokov.

NAŠA ČINNOSŤ

  • HIV/AIDS 
  • Podvýživa
  • Pediatrická starostlivosť

2002

Prvá MAGNA intervencia v krajine.

MAGNA operácie v Kambodži

Pozrite si detailne naše operácie v krajine.


Aktuálne

Prečítajte si najnovšie správy z našich operácií vo svete.

Ako využívame prostriedky?

98%
Program
1%
Fundraising
1%
Administrácia